Scenariusz zajęć w przedszkolu Grupa wiekowa: 4- latki Obszar edukacyjny: „Owoce” Temat: „Moje ulubione owoce” Cele ogólne: Poszerzenie wiadomości na temat owoców i zdrowego odżywiania Rozwijanie sprawności ruchowej Doskonalenie sprawności umysłowych: spostrzegania, zapamiętywania, klasyfikowania, porównywania Cele szczegółowe: – dziecko potrafi rozpoznać i nazwać owoce – dziecko rytmizuje tekst wiersza z wykorzystaniem instrumentów – dziecko prawidłowo reaguje na zmiany rytmu – dziecko umie układać zbiory ze względu na określoną cechę, przeliczać do trzech, wie , gdzie jest więcej, a gdzie mniej – dziecko prawidłowo trzyma narzędzie malarskie i starannie wykonuje pracę plastyczną – dziecko chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych Metody pracy: – słowna – czynna – aktywizująca Formy pracy: – praca indywidualna – praca prowadzona z całą grupą Środki dydaktyczne: Tekst popularnej rymowanki „Wpadła gruszka do fartuszka”, dwie grzechotki, „magiczne pudełko”, owoce, płyta CD, kartoniki z owocami przecięte na pół, szarfy kartony z konturami owoców, farby, pędzle, multimedialne gry edukacyjne ( memory, jaki to owoc) i tablica multimedialna. Przebieg zajęć Rytmizowanie rymowanki „Wpadła gruszka gruszka do fartuszka”, wygrywanie rytmu na i instrumencie: wszystkie dzieci rytmizują , dwoje dzieci wygrywa rytm na grzechotkach. Najpierw rytm ćwierć nutowy, potem mieszany ćwierć nutowy i ósemkowy. „Magiczne pudełko”- dzieci wkładają rączkę do pudełka i za pomocą dotyku rozpoznają owoce. Dzieci wskazują wybrany owoc na dywanie i dzielą jego nazwę na sylaby. Dzieci tworzą zbiory owoców na podstawie koloru i przeliczają ilość owoców w zbiorze. „Owocowy taniec” – improwizacja ruchowa. Dzieci maszerują po kole trzymając owoc. Gdy n-l wypowie nazwę owocu, dzieci z tym owocem wchodzą do środka koła. Nauczyciel włącza muzykę. Dzieci improwizują ruchem do słyszanej melodii. „Sałatka owocowa”- zabawa organizacyjna. Dzieci są oznaczone szarfami: czerwone- jabłka, zielone-gruszki, niebieskie- śliwki. Dzieci podskakują na dywanie w rytmie wygrywanym przez n-la na tamburynie. Na hasło: „Robie sałatkę z …” dzieci, które SA tym owocem biegną do n-la. „Szukamy połówki” – zabawa ruchowa. W koszyczku są obrazki przedstawiające owoce. N-l pokazuje je po kolei dzieciom, a następnie przecina na pół. Następnie dzieci losują kolejno połówkę obrazka. Przy melodii piosenki dzieci poruszają się po sali. Gdy muzyka cichnie, dzieci chodzą po Sali i szukają drugiej połówki obrazka. Dzieci, które złożą obrazek w całość, kładą sobie ręce na ramiona. Zabawy w kąciku plastycznym- wypełnianie konturów owoców farbami. Próby łączenia dwóch kolorów. Zwrócenie uwagi na prawidłowy chwyt pędzla (chwyt pęsetkowy). Gry przy wykorzystaniu tablicy multimedialnej: „Memory”- gra pamięciowa utrwalająca nazwy owoców „Jaki to owoc?” – odgadywanie owocu, znajdującego się na zakrytym obrazku, którego fragmenty są stopniowo odsłaniane. AUTOR: Agnieszka Bukowska Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Gostkowie
Ja i moja zazdrość - scenariusz zajęć terapeutycznych dla dzieci 6 i 7-letnich. - integracja grupy. - dostrzega różnice między ludźmi i akceptuje je. - zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Książka „ Zazdrość i wyścigi żółwii”, kredki, kartki papieru. 1. Zabawa integracyjna „Zajączki”.
Opracowanie Anna Gałązka DZIEŃ OTWARTY W GRUPIE MALUSZKÓW „Przegoń zimowego Lenia” Temat: Wiosenne przebudzenie – gimnastyka dla smyka. Forma: praca z całą grupą Cele: - stwarzanie okazji do integracji rodziny z przedszkolem - poznanie dzieci i rodziców - przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem - wdrażanie do wykonywania zadań; - stwarzanie warunków do rozwijania ekspresji ruchowej Umiejętności z podstawy programowej: - odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; -śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie; Metody pracy: czynne – samodzielnych doświadczeń, kierowania własną aktywnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, oglądowe – przykładu, słowna – rozmowy, opowiadania, żywego słowa, Aktywność ruchowa: - postawa ciała - mała motoryka - wielka motoryka - aktywność twórcza Środki dydaktyczne: odtwarzacz audio, płyta CD, kolorowe kwiatki, dzioby bocianie, maski żabki, jezioro dla żabek, kubeczki plastikowe, obręcze, warzywa, chleb, czapki kucharskie, fartuszki, woda, medale, koperty z zadaniem, Część I: Wstępna i powitanie wszystkich, którzy przyszli na dni otwarte: W trakcie dzisiejszego spotkania pragnę przedstawić Państwu oraz dzieciom kilka propozycji zabaw, które mam nadzieję, stanowić będą ciekawą alternatywę dla spędzania czasu wolnego. W dobie dynamicznie rozwijającej się techniki zapominamy niekiedy, że najprostszą metodę wychowawczą małego dziecka stanowi po prostu wspólna z nim zabawa. W zabawie z rodzicami dzieci pogłębiają poczucie bezpieczeństwa, a przecież dom rodzinny jest dla dziecka największym azylem, w którym czuje się szczęśliwe i kochane. Czas spędzany z dzieckiem starajmy się więc wykorzystywać w taki sposób, aby dziecko nie było samotne, nie odmawiajmy mu, gdy prosi o wspólną zabawę. To dzięki niej uczy się i zdobywa nowe umiejętności, by w przyszłości umiało radzić sobie w otaczającej go rzeczywistości. Z dotychczasowych doświadczeń wiem, że Państwo interesujecie się tym, co dziecko robi w przedszkolu, jakie nowe zabawy poznaje, dlatego też, chcę dzisiaj zaproponować Państwu oraz dzieciom pomysły na dobrą zabawę. Mam jednocześnie nadzieję, że dzisiejsze spotkanie dostarczy nam wszystkim wiele radości, a Państwu zapewni wzbogacenie propozycji spędzania czasu wolnego ze swoją pociechą w domu rodzinnym. Zapraszam więc do zabawy, dzieciom i rodzicom z grupy wcześniej przygotowanych kwiatków . Na początek rozdamy kwiatki takiego samego koloru jak Państwa pociechy mają na koszulkach. Później dowiecie się Państwo w jakim celu. Część II: Główna 1) Zaproszenie dzieci wraz z rodzicami do koła. (czas trwania 2 min) ,, Chodźcie do koła, Piosenka Was woła, Wszystkie dzieci zapraszamy I na Ciebie (RODZICÓW ) też czekamy, tere fere fru...” Na „tere fere fru” –wszyscy podskakują do góry, pozostała cześć piosenki to marsz w kole. 2.) Zabawa dobieramy się parami.” Kwiatek do kwiatka” (czas trwania 4 min.) Dobieramy się parami – Witamy się oklaskami Pocieramy się noskami- i stykamy się łokciami Chwytamy ręce kolegi- trenujemy razem biegi A teraz wszyscy kucamy-i swoje ręce puszczamy A na podłodze parami –stopami się spotykamy I za ręce się chwytamy –delikatnie się bujamy, delikatnie się bujamy Teraz wstajemy parami- jesteśmy swymi lustrami jeden z nas ruch pokazuje, a drugi go naśladuje 3)”ŻABKI I BOCIANY –( czas trwania 10 min) Rodziców zapraszamy na jedną stronę Sali –zakładając im na nosy dzioby bocianie . Dzieci zapraszam na drugą stronę Sali na rozłożone jeziorko , zakładamy im maski żab. Zadaniem rodziców jest podbiegnięcie do żabek i dotknięcie nosem swojego dziecka i powrót z nim na linię mety na jednej nodze po drodze bociek musi podnieść pusty kubeczek do napoju. Startujmy po dwie pary – konkurencja kto prędzej. Pary które wykonały zadanie siadają przy stoliczkach i popijają wodę. 4) „To taka gra zrób to co ja” (czas trwania 2 minuty) – Dzieci naśladują dziecko bądź rodzica wybranego do zabawy. 5) . Zabawy z chustą animacyjną: (czas trwania 4 minuty ) -uczestnicy zabawy stoją w kole, trzymając chustę. W środku chusty jest umieszczony pachołek ze strzałką. Prowadzący włącza melodię, a grupa porusza się rytmicznie jak karuzela. Kiedy ucichnie muzyka, wszyscy stają nieruchomo. Umieszczona strzałka na pachołku wskaże osobę, która ma wykonać zadanie z koperty (bądź zadanie wykonują wszystkie osoby, trzymające ten kolor) ZADANIA W KOPRCIE: -podskocz 4 razy -zaśpiewaj głośno tralala -zamień się miejscami z kolorem czerwonym -zaklaszcz w dłonie 4 razy -zrób śmieszną minę (wystaw język) -schowaj się pod chustę do następnej kolejki -podskakuj jak żabka do następnej kolejki - zapiej jak kogut : kukurykuuuuuu! -zamiaucz jak kotek 3 razy -zaszczekaj jak piesek 4 razy „Kolorowe wycieczki- kwiatków” (czas trwania 2 minuty) * wszyscy siedzą na podłodze, trzymając chustę na wysokości pasa lub kładziemy ją na ziemi. Prowadzący podaje nazwę koloru kwiatka , a osoby mające ten kolor, zamieniają się miejscami, przechodząc pod chustą. Dla urozmaicenia, utrudnienia prowadzący może wymienić więcej niż jeden kolor. 6),Idzie wąż” – (czas trwania 3 minuty) nauczycielka śpiewa imię dziecka, które jako pierwsze wchodzi do środka koła tworząc węża. Idzie wąż, idzie wąż Rośnie wciąż, rośnie wciąż, Maciek węża się nie boi i dlatego za nim stoi, długi jest ten wąż, długi jest ten wąż Po wykonaniu tej zabawy nauczycielka zaprasza wszystkich do stoliczków . Część III Zakończenie 7) Przy stoliczkach czekają gotowe produkty, dzieci zakładają fartuszki, rodzice czapki kucharskie i wspólnie dekorują kanapki zdrowymi produktami. Podsumowanie zajęć: 1. Rozmowa na temat potrzebnego ruchu , Ponieważ ruch i zabawa tworzą dla dzieci nierozerwalną całość więc nie trzeba ich do niego namawiać. Należy on do ich podstawowych potrzeb. Jak powiedział Paul E. Denisson: „ Ruch jest drzwiami do uczenia się”. Ważny jest więc: • by móc zdrowo się rozwijać, • by mieć dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, • by poznawać własne sprawności fizyczne i móc je dalej rozwijać, • by nawiązywać kontakty z innymi i móc się z nimi bawić, • by móc poznawać otaczające je przedmioty i miejsca zabaw, • by swymi zmysłami postrzegać otoczenie i móc je rozumieć. 2. Rozmowa na temat wody. Bądźmy przykładem! To najprostszy i bardzo skuteczny sposób, aby nauczyć nasze dziecko nawyku picia wody i zasad zdrowego odżywiania. To, ile dziecko pije wody jest tak samo ważne dla jego zdrowia jak jedzenie najbardziej wartościowej żywności! Zachęcajmy więc, aby piło ją często, małymi łykami, nawet kiedy nie odczuwa pragnienia. Woda jest jedynym napojem, który Ty i Twoje dziecko możecie pić w zasadzie bez ograniczeń. Wg specjalistów najmłodsi w wieku od 1 do 3 lat potrzebują 1300 mililitrów wody dziennie. Dzieci od 4 do 6 lat potrzebują już 1700 mililitrów wody. 1900 mililitrów wody dziennie to zapotrzebowanie dzieci w wieku od 7 do 9 lat. W przypadku starszych dzieci ilości jeszcze się zwiększają i są uzależnione od płci. Część tego zapotrzebowania pokrywa pożywienie (zwłaszcza owoce i warzywa), ale większość dziecko powinno po prostu wypić w postaci płynu – woda jest dla niego najlepsza, bo najbardziej naturalna.. Woda nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii, nie zaburza apetytu ani kształtowania upodobań smakowych u malucha. 3. Rozmowa na temat zdrowego odżywiania się dzieci. Właściwe odżywiane dziecka jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania jego mózgu. Białka, które znajdują się głównie w jajach, rybach, mięsie i produktach mlecznych są potrzebne dla zachowania odpowiedniego poziomu koncentracji i sprawności umysłowej. W jadłospisie nie powinno zabraknąć również selenu, znajdującego się w orzechach, nasionach czy pieczywie pełnoziarnistym oraz cynku (ryby, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe). Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego niezbędny jest także kwas foliowy (zielone liście warzyw, wątróbka, nasiona roślin strączkowych) oraz witaminy z grupy B znajdujące się w płatkach owsianych, mięsie, rybach, jajach, orzechach, i pieczywie pełnoziarnistym. Wszystkie te składniki odznaczają się skuteczniejszym działaniem, gdy dostarczymy je w sposób naturalny, razem z prawidłowo zestawioną dietą. Szczególne znaczenie dla rozwoju uzdolnień poznawczych dzieci mają niektóre kwasy tłuszczowe. Mózg składają się w ok. 60% z tłuszczów, tak więc odpowiedni ich dobór w diecie ma ogromny wpływ na możliwości umysłowe dziecka. Największą rolę w rozwoju i działaniu odgrywają: kwas dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA).Bogatym źródłem obu tych kwasów tłuszczowych są tłuste ryby (np. tuńczyki, łososie, makrele). Tak więc włączenie tłustych ryb na stałe do jadłospisu naszej pociechy sprawi, że jego mózg będzie należycie odżywiony. POŻEGNANIE GOŚCI : Podziękowanie za wspólną zabawę, rozdanie wszystkim uczestnikom medalu. Zaproszenie osób uczestniczących do dalszych spotkań. ZAŁĄCZNIK NR 1 ZADANIA DO KOPERT ZADANIE : -podskocz 4 razy ZADANIE : -zaśpiewaj głośno: „ tralalaAAAAAAAA!” ZADANIE : -zamień się miejscami z kolorem czerwonym ZADANIE : -zaklaszcz w dłonie 4 razy ZADANIE : -zrób śmieszną minę (wystaw język) ZADANIE : -schowaj się pod chustę do następnej kolejki ZADANIE : -podskakuj jak żabka do następnej kolejki ZADANIE : - zapiej jak kogut : kukurykuuuuuu! ZADANIE : -zamiaucz jak kotek 3 razy ZADANIE : -zaszczekaj jak piesek 4 razy
Wprowadzenie do tematu: Nauczyciel prosi, by w dniu dzisiejszym dzieci zachowywały się w ten sposób, aby każdy czuł się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie. Informuje, że za chwilę poznamy zabawę, w której trzeba będzie powiedzieć innemu dziecku jakiś komplement. 2. „ Powiedz coś miłego”- zabawa słowna. Dzieci siedzą w kręgu.
Magazyn specjalny 2014 Zamów ten numer Dzień dość kontrowersyjny, ale coraz chętniej obchodzony w przedszkolach. To dobra okazja do zorganizowania spotkania bazującego na kulturze anglosaskiej, ale niekoniecznie na symbolach, które dla dzieci mogą być wręcz przerażające. Zachowując w tej kwestii wyważenie można przygotow... więcej Ten plik można pobrać za pomocą przelewu ( PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.
7. " Fazy Księżycowe"- zabawa ruchowa. Dz. otrzymują emblematy z danymi fazami Księżyca. Na dywanie ułożone są (2, 3 lub 4- w zależności od liczby dzieci) zielone/niebieskie hula hop symbolizujące Ziemię i żółte, symbolizujące Słońce. Dzieci łączą się w 8-osobowe zespoły, które łapią się za ręce i podczas trwania
Magdalena, 15 kwietnia, 2022. SCENARIUSZ BALU KARNAWAŁWEGO. CELE: Kultywowanie tradycji związanych z karnawałem. Wzmacnianie więzi i pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej i społeczności przedszkolnej. Dostarczenie dzieciom z wcielania się w role różnych postaci. Wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju.
. 731 222 224 198 185 30 484 621
halloween w przedszkolu scenariusz zajęć